Αρχική Εργασίες Project Α' & B' Λυκείου Ερευνητική Εργασία Α 2011'' Ο Σχολικός χώρος και η αναβάθμισή του ''

Ερευνητική Εργασία Α 2011'' Ο Σχολικός χώρος και η αναβάθμισή του ''

Στα πλαίσια του μαθήματος Ερευνητικές Εργασίες ( project) της Α΄Τάξης του Λυκείου , οι μαθητές που επέλεξαν το προγραμμα''Ο Σχολικός χώρος και η αναβάθμισή του'' αφού χωρίστηκαν σε ομάδες εργασίας ασχολήθηκαν με:

• την ιστορική διαδρομή του Γυμνασίου Λυκείου Νεάπολης
  • με την καταγραφή των προβλημάτων του κτηρίου
  • την μέτρηση και την κατασκευη κάτοψης του κτηρίου
  • το κατα πόσο πληρεί τις προυποθέσεις του οργανισμού Σχολικών κτηρίων
  • ερεύνησαν και κατέγραψαν την θερμοκρασία , μέσα και έξω απ τις τάξεις τους καθ όλη την διάρκεια του τετραμήνου
  • συντάχθηκε ερωτηματολόγιο και διανεμήθηκε στους μαθητές Γυμνασίου ,Λυκείου και στους καθηγητές,σχετικά με τον χώρο του σχολείου,τις τάξεις,τους βοηθητικούς χώρους,τα εργαστήρια,γυμναστήρια ,βιβλιοθήκες κ.α. και μελετήθηκαν τα αποτελέσματα.
  • μια άλλη ομάδα ασχολήθηκε με την διακόσμηση των αιθουσων της τάξης και έκανε προτάσεις και για τους υπόλοιπους χώρους του σχολείου
  • μελέτησαν τα χρώματα και την επίδρασή τους στην ψυχολογία .
  • μελέτησαν επισης το καλλιτεχνικό ρεύμα της ΠΟΠ ΑΡΤ , και αφου φωτογράφισαν όλα τα παιδιά της τάξης τους ,τροποποίησαν τις φωτογραφίες τους με το πρόγραμμα pop art studio και  διακόσμησαν με αυτές την τάξη τους.
  • Στα πλαίσια του τεχνήματος της εργασίας, ζωγράφησαν με στυλ graffiti, τις αίθουσες διδασκαλίας, τις διακόσμησαν βάζοντας τη δική τους πινελιά και αφου επέλεξαν ορισμένα αποφθέγματα, σοφά λογια και έξυπνα στιχάκια τα έγραψαν στους τοίχους.

Το αποτέλεσμα ήταν φανταστικό.

Δείτε παρακάτω τις εργασίες τους