Αρχική Το σχολείο μας Σχολική Βιβλιοθήκη

Δικαιώματα-Υποχρεώσεις
Όλες οι Σελίδες

booksboy wakjs

Η Σχολική Βιβλιοθήκη αποτελεί αναπόσπαστο μέρος του σχολείου και λειτουργεί στα πλαίσια του σχολικού προγράμματος

ως δανειστική βιβλιοθήκη

&

ως αναγνωστήριο.

Η κύρια αποστολή της σχολικής βιβλιοθήκης είναι να βοηθήσει:

τους μαθητές : να τους προσφέρει ένα χώρο μάθησης, πληροφόρησης, γνωριμίας και εξοικείωσης με το βιβλίο και την κοινωνία της πληροφορίας.

τους εκπαιδευτικούς: να τους προσφέρει πηγή πληροφόρησης και κατάλληλο μέσο για το σχεδιασμό νέων μεθοδολογιών στις διαδικασίες μάθησης.

το εκπαιδευτικό σύστημα: προσφέροντας έναν τρόπο προώθησης της αλλαγής του εκπαιδευτικού περιβάλλοντος του σχολείου και της αναμόρφωσης των προγραμμάτων σπουδών μέσω της ένταξης της σχολικής βιβλιοθήκης.

Γενικα Στοιχεια Για Τη Βιβλιοθηκη

Του Λυκειου Νεαπολης Κοζανης

Η Βιβλιοθήκη του Λυκείου Νεάπολης ξεκίνησε τη λειτουργία της το Νοέμβριο του 2009. Είναι μία από 258 νέες σχολικές βιβλιοθήκες της χώρας που ίδρυσε το ΥΠΕΠΘ  σε σχολικές μονάδες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με χρηματοδότηση από το ΕΠΕΑΚ ΙΙ, στα πλαίσια του Γ’ Κ.Π.Σ.. Εξυπηρετεί τους μαθητές & το διδακτικό προσωπικό τόσο του Λυκείου Νεάπολης , όσο και του Γυμνασίου. Μαθητές και καθηγητές υποδεχθήκαν τη βιβλιοθήκη με πολύ ενθουσιασμό. Γρήγορα  έγινε ένας πάρα πολύ «ζεστός» και φιλικός χώρος που  προσφέρει άνεση και ησυχία για έρευνα, μάθηση και ψυχαγωγία.

Ο Εξοπλισμος

Στεγάζεται σε αυτόνομη αίθουσα και διαθέτει αναγνωστήριο 16 θέσεων, 3 υπολογιστές με πρόσβαση στο internet, τηλεόραση, στερεοφωνικό συγκρότημα, DVD & Video player, , τηλέφωνο, fax, φωτοτυπικό, κλιματισμό, συναγερμό και πυρασφάλεια. Στα άμεσα σχέδια (μέσα στο Φλεβάρη) είναι η τοποθέτηση προτζέκτορα με οθόνη προβολής.

Η Συλλογη Μας

Η βιβλιοθήκη διαθέτει 2.530 «τεκμήρια» (βιβλία, CD-ROM, βιντεοκασέτες, χάρτες). Στον ίδιο χώρο μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς θα συμπεριληφθεί και η προϋπάρχουσα συλλογή του Λυκείου που αριθμεί 1.000 βιβλία, καθώς και η συλλογή του Γυμνασίου που αριθμεί πάνω από 2.800 τίτλους βιβλίων.